Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Mart 2020
Beğen 0

Dünya Edebiyatından Okunması Gereken 10 Klasik Kitap

Suç ve Ceza, Fyodor Mihayloviç Dostoyevski, 1866

1860’lı yılların Petersburg’unda buhran ve yokluk içerisinde bir hukuk öğrencisi olan Raskolnikov, tabuta benzeyen odasında, geçinmek için eşyalarını rehin verdiği tefeci kadını öldürme planı yapar. Ancak eyleme geçtiği sırada, yanında iyi bir insan olan kız kardeşinin olacağını hiç hesaba katmamıştır.

 

Savaş ve Barış, Lev Tolstoy, 1867

Savaş ve Barış, Tolstoy’un en büyük romanı olarak kabul edilir. Tolstoy, Napolyon Savaşları’nı Rus toplumuna etkileri açısından anlatırken, kahramanlarının 1820’ye kadarki gelişimlerini özetler. Yüzden fazla kişinin yer aldığı bu olaylar dizisi, daha çok dört soylu ailenin bireyleri arasındaki ilişkilerle dile getirilir.

 

Anton Çehov’dan Hikayeler, Anton Çehov

Kısa öykünün ustası olarak Rus ve Dünya Edebiyatı’nda yerini alan Çehov’un ilk bakışta hiçbir anlam ifade etmeyen ufak ayrıntılara olan düşkünlüğü, kahramanlarının içsel yaşamlarını en ince ayrıntısına kadar tasvir edebilme yeteneği, hafif mizah, keskin hiciv, iç karartıcı ve hüzünlü motifleriyle, yalnızca anavatanının değil, tüm Dünya Edebiyatı’nın gelişimini etkilemiştir.

 

Dönüşüm, Franz Kafka

Elias Canetti, Dönüşüm’ü 20. yüzyılın birkaç kusursuz sanat eserinden biri sayar ve onu Kafka’nın bile aşamadığını ifade eder. Bu kusursuzluk, Kafka’nın kullandığı sade ve minimalist üslubun, okura aynı zamanda olağanüstü zenginlikte bir imge yelpazesi sunmasında yatar.

 

Goriot Baba, Honoré de Balzac

Balzac’ın başyapıtlarından ve realist romanın en iyi örneklerinden Goriot Baba eserinde, 19. yüzyılda Paris’te yaşayan bir baba ve iki kızının öyküsünün yanı sıra, o dönemdeki Fransa’nın sosyal yaşamı da anlatılır.

 

Fareler ve İnsanlar, John Steinbeck

Pulitzer ve Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan John Steinbeck’in çağımızın toplumsal ve insani meselelerini ustalıkla resmettiği eserleri, modern Dünya Edebiyatı’nın başyapıtları arasında yer alır.

 

Yüzyıllık Yalnızlık, Gabriel García Márquez

Gabriel García Márquez, 1982 Nobel Edebiyat Ödülü’nü alır. İsveç Bilimler Akademisi, bu ödülün gerekçesini şöyle açıklıyordu: “Gerçekle gerçeküstünü, bir anakaranın yaşamını ve çelişkilerini zengin bir hayal dünyasında birleştiren roman ve çelişkilerinden dolayı, bu ödül Gabriel García Márquez’e verilmiştir.”

 

Genç Werther’in Acıları, Johann Wolfgang von Goethe

Genç Werther’in Acıları, aklın yerine duyguyu, düş gücünü koymasıyla, yani bireyin ilk kez bu kadar yüceltilmesiyle Tanrı’nın yansısını insanın kalbinde ve doğanın her bir zerresinde bulmasıyla modern Alman romanının başlangıcı olarak kabul edilir.

 

Babalar ve Oğullar, Ivan Turgenyev

Ivan Turgenyev, romanlarının zirvesini oluşturan Babalar ve Oğullar’da, adeta yaşadığı bunalımlar çağının insan ruhundaki akislerini çizer. Kitap, batıda şöhret kazanmış ilk Rus romanı olması, nihilizme odaklanan ve bu terimi bir romanda ele alan ilk eser olmasıyla da önemlidir.

 

Sefiller, Victor Hugo

Fransız Edebiyatı’nın en önemli romanlarından biri olan ve romantik akımın etkilerini taşıyan Sefiller, kürek mahkumu Jan Valjean ve polis müfettişi Javert arasında sürüp giden bir kovalamacanın hikayesi üzerine kuruludur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Araç çubuğuna atla